29 Jan
29Jan

הרי זה הכי טוב , יש מזגן בכל חדר , שליטה על הטמפ' בנפרד , תקלות לא יקרות וגם זה יותר זול מאשר מערכת VRF. שימו לב אנחנו מדברים על דירות מגורים , שבהן המזגנים יושבים במסתור הכביסה.
הכנתי לכם יתרונות וחסרונות של האופציה הזאת

יתרונות:


1. יש שליטה על הטמפ' בכל חדר , עדיף כמובן לעשות מזגני אינוורטר שם השליטה בטמפרטורה היא עד 0.5 מעלה הפרש מהדרישה בשלט.


2. קל לתחזוקה , בדרך כלל תקלות במזגני On/off זולות משמעותית מאשר מזגני אינוורטר משום שבמזגני אינוורטר החלפים יקרים יותר , בערך פי 2.


3. קל להתקנה והרוב הגדול של המתקינים בארץ יודעים להתקין את המזגנים האלה.


4. יותר זול מאשר מערכת VRF . בדירת 4-5 ממוצעת ההפרש ממערכת VRF הוא סביבות 3000-5000 שח .


5. במקרה של תקלה באחד המזגנים - לא כל הבית מושבת


6. הרבה יותר קל למצוא טכנאי / מתקין למערכת , משום שהיא בסיסית יותר ופחות מסובכת .


7. כאשר מפעילים רק יחידה אחת מתוך כולם , המזגן קצת יותר חסכוני מאשר VRF עם מנוע גדול שעובד על תפוקת המינימום שלו


חסרונות :1. החיסרון הכי גדול זה שערימה של מנועים אחד מעל השני חוסם את האור והאוויר לבית . יש המון מקרים שהעניין הזה הוא deal breaker ומכריח אותנו לעבור לפתרון של VRF. למשל , אם מסתור הכביסה מאוורר לנו את החלון במטבח , לא הגיוני לעשות עירמה של מנועים. שהרי על אור ואוויר לבית עולה לנו במחיר הדירה עשרות אלפים , וכאן מדובר על חסכון של 3000-5000 שח .


2. המנועים במסתור הכביסה מחממים אחד את השני בשל הצפיפות של המנועים , וזה יוצר לנו כמה חסרונות שנובעים מכך . קודם כל - התפוקות יורדות. למשל במצב קירור, התפקיד של המנועים בחוץ הוא לפנות את החום שיש במנוע החוצה מהמסתור. מה שקורה זה שמזגן אחד יונק את האוויר החם שזה שלידו פולט , וככה החלפת החום משמעותית פחות טובה וזה יוצר הפסדים של תפוקות.


3. במידה ומפעילים 2-3 יחידות ביחד - המזגנים לא חסכוניים בחשמל בכלל. החלפת החום של המנועים נפגעת ( חסרון מספר 2 ) וככה הם מתאמצים יותר , והם מבזבזים חשמל הרבה יותר ממה שהם צריכים .


4. שאנחנו עושים התקנה כזאת מדובר על מזגני On/Off. אם תרצו לשדרג את המזגנים האלו לאינוורטר התענוג יעלה סביבות 6000-7000 שח , ואילו במערכת VRF אתם מקבלים את כל היחידות אינוורטר.


5. דיוק בטמפ' פחות טוב בהשוואה למערכת VRF , שהרי משום שהמזגנים בVRF הם מסוג אינוורטר הם יודעים לתת עד 0.5 מעלה הפרש מהדרישה בשלט .6. אין פיקוח מהחברה. כשאתם מתקינים מערכת VRF כל היצרנים ללא יוצא מהכלל מבקשים בדיקת לחץ של הצנרת בחנקן 550 PSI , מה שנותן לכם שקט נפשי שגם ההכנה של קבלן טובה ( במידה והתחברתם אליה ) וגם ההתקנה בוצעה כראוי ואין נזילות גז . ככה מה שמשאיר את האופציה לתקלה שתשבית את המיזוג רק במנוע בחוץ , כי גם אם תהיה תקלה באחת מיחידות הפנים זה לא ישבית את המערכת ( בתדיראן למשל ) .


7. בהתקנה מהסוג הזה אין מגוון של יחידות פנים כמו של VRF . תוכלו לראות כאן בקישור את המגוון של היחידות שאפשר לחבר על מערכת VRF של תדיראן לצורך הדוגמא , מה שמגביל אותכם באופציות העיצוב , למשל למי שרוצה יחידות נסתרות בחדר הורים או במטבח .


8. בלאי מאד גבוה של המערכת !!! משום שהמזגנים מחממים אחד את השני ( חסרון מספר 2 ) הכרטיסים והמדחסים מחזיקים פחות זמן. נסו לעמוד פעם מול מזגן עובד ביום קיץ חם , ותבינו עד כמה משמעותי החיסרון הזה. החום הוא לא נורמאלי ובאמת הכרטיסים נשרפים הרבה הרבה יותר מהר.


9. היחידה של המיני מרכזי הרגיל מאד מרעישה ביחס ליחידות של הVRF . יש לה מנוע פן ac ולא DC כמו שיש ליחידות המקבילות בVRF , וגם הCFM שלה גבוה בהרבה מה שגורם לה להרעיש יותר , ואילו בVRF אפשר לשנות את הלחץ הסטטי של היחידה בהתאם לנדרש בשטח ( זה מאד משפיע על הרעש )


10. אין גישה טובה לשירות שעושים עירמת מנועים. אנחנו לוקחים בחשבון שהתקלות זולות יותר , אבל אם אין גישה טובה לשירות זה ייקר את הסיפור.


11. רעש של המנועים בחוץ . אם הכל עובד זה ממש מקהלה של מזגנים במסתור הכביסה ותוכלו לשמוע את זה. להבדיל מערכות VRF הרבה יותר שקטות והמנועים שלהם לא מרעישים באותה צורה.


לסיכום:
אני לא ממליץ לעשות עירמות של מנועים במסתור הכביסה. לדעתי החסרונות כאן עולים על היתרונות בפער , יש פתרון הרבה יותר נכון שמותאם למסתורים קטנים. קחו בחשבון שוב שמדובר על דירות מגורים עם מסתור קטן. במידה ויש המון מקום ( גג למשל ) ויש אופציה לשים מזגן לכל חלל , בהחלט זה עדיף.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.